MARKOVIĆ: OD 1. JANUARA VODA ZA DOMAĆINSTVA SKUPLJA 20 CENTI PO KUBIKU

 

 

Od 1. januara cijena vode u Kotoru za domaćinstva biće skuplja za 20 centi po kubiku, saopštio je Radio Kotoru direktor DOO „Vodovod i kanalizacija“ Kotor Đuro Marković.

To je predviđeno cjenovnikom za ovu godinu koji je formirala Regulatorna agencija za energetiku (RAE).

Gostujući u emisiji “032” Marković je kazao i da se od 1. januara  primjenjuju nove cijene vode za pravna lica.

Voda će za ovu kategoriju potrošača biti niža 10 centi po kubiku.

Do uvećanja je došlo zbog povećanja cijena svih faktora  koji utiču na cjenovnik Vodovoda Kotor. Prije svega,  povećanja cijene vode iz Regionalnog vodovoda, električne energije, ali i zbog usvajanja Granskog kolektivnog ugovora kojim su povećane bruto zarade zaposlenih u Društvu. Uvećani su i troškovi za materijal, previđeni za reparaciju cjevovoda”, pojasnio je Marković.

Naglašava da je ovo prvo povećanje cijene vode u posljednjih par godina u Kotoru.

Prije deset godina cijena vode po kubiku je, kaže, iznosila 1,1 eura, tako da je za sve ovo vrijeme uvećana za svega 0,5 eura.

Po novom cjenovniku, apostrofira, izjednačavaju se fizička i pravna lica.

Kada je u pitanju vodosnabdijevanje, početna cijena iznosi 1,22 eura po korisniku, a varijabilni dio 1,1668 eura po kubiku. Što se tiče odvođenja otpadnih voda, odnosno kanalizacije, „start“ na računu iznosiće 0,3535 eura po korisniku, dok će varijabilni dio cijene iznositi 0,3238 eura po kubiku. Prečišćavanje otpadnih voda koštaće 0,3228 eura po kubiku”, precizira Marković.

Dug fizičkih i pravnih lica, kako je ranije saopštio Radio Kotoru, trenutno iznosi blizu 1,6 miliona eura.

Lani je, navodi, naplaćeno oko 2 miliona eura duga, od čega je pola miliona stari dug i tekući računi. 

Omogućili smo plaćanje duga u više rata, tako da je moguća svaka vrsta dogovora. Podsjetiću da kotorski Vodovod Regionalnom mora redovno izmirivati račune za isporuku dodatnih količina vode, jer u ljetnjem periodu ne možemo sa lokalnih izvorišta održati stabilno snabdijevanje potrošača”, rekao je Marković. 

Pohvalio je sugrađane/ke koji redovno izmiruju obaveze prema gradskom “Vodovodu”.

Gubici na vodovodnoj mreži trenutno su 73 posto, a   svakodnevno se, podvlači, radi na njihovom smanjenju.

Raspolažemo najsavremenijom opremom za detekciju kvarova, a imamo i potrošače koji se trenutno nalaze u fazi legalizacije objekata. Na taj način smanjujemo tehničke i komercijalne gubitke”, kaže Marković.

Uz ocjenu da su najveći problem kotorskom “Vodovodu” u prošloj godini predstavljali radovi na izgradnji bulevara Jaz-Tivat, ističe da je tom prilikom više puta dolazilo do oštećenja vodovodnih i kanalizacionih instalacija.

Za njihovu opravku od ljeta do danas Društvo je imalo izdatke u iznosu od 40 do 50 hiljada eura.

Marković naglašava da su ovi radovi uticali i na redovno vodosnabdijevanje građana/ki na području Grblja.

U ovoj godini jedan od prioritetnih zadataka je rješavanje pitanja vodosnabdijevanja na području Duba i Pržica.

„Potrošači u ovom dijelu opštine imaju restriktivni plan vodosnabdijevanja u ljetnjem periodu. U saradnji sa opštinskim Sekretarijatom za investicije, ovaj problem ćemo pokušati da riješimo. Projekat izgradnje cjevovoda je u završnoj fazi. Čeka se raspisivanje tendera i početak izvođenja radova“, rekao je Marković.

Do kraja mjeseca, najavljuje, u funkciji će biti modernizovan sajt DOO „Vodovod i kanalizacija Kotor“, a sve u cilju da se zadovolje potrebe korisnika/ca.

„Nova verzija internet prezentacije Društva ponudiće transparentnost, otvorenost i dvosmjernu komunikaciju sa građanima/kama. Biće pregledniji, funkcionalniji i omogućiće korisnicima/ama savremen pristup potrebnim informacijama, lakše nalaženje odgovora i rješenja. Moći će da vide iznos računa za vodu, online obave plaćanje, eventualno ulože reklamaciju. Na taj način ćemo biti korak bliže potrošačima“, poručio je Marković.

U Društvu, koje trenutno ima 102 zaposlena, planirana je racionalizacija radnih mjesta. 

„Nedostaju nam uvijek inženjeri, vodoinstalateri i fizički radnici, dok smo s druge strane preopterećeni brojem službenika. Primjera radi, zaposleni fizički radnici koji u januaru kopaju na kiši i smrzavaju se ili ljeti rade na visokim temperaturama se ne žale, dok neko ko sjedi u kancelariji čeka pauzu da izađe, a izađe prije završetka radnog vremena. Takođe, ima i onih koji su više mjeseci na bolovanju. Zbog svega toga smo zauzeli stav da od 1. januara imamo nultu toleranciju na takva ponašanja. Biti zaposlen u Vodovodu Kotor je privilegija“, zaključio je Marković.

Izvor: Radio Kotor
Tekst: Sanja Čavor